Zabytkowa kolekcja sekstantów

Zabytkowa kolekcja sekstantów

Zdecydowałem się nieodpłatnie przekazać swoją kolekcję zabytkowych sekstantów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Czterdzieści jeden lat gromadzenia zbiorów. Spora część mojego życia. Kolekcja będzie prezentowana w bibliotece akademickiej i wykorzystywana przez studentów czy naukowców. Na kolekcje składa się jeden oktant i 5 sekstantów z lat 1840-1899. Okres 1900-1930 reprezentuje 6 sekstantów. Moja duma, czyli okres II Wojny Światowej to 15 sekstantów, a 4 tzw „niespotykane” czy „ciekawe” sekstanty powojenne uzupełniają kolekcję.

p.s. ku zdziwieniu prawdziwych specjalistów w dziedzinie nawigacji: przekazuję posiadany sekstant wyprodukowany w Polsce w latach siedemdziesiątych.
Imponująca jest kolekcja II WŚ bo pomiędzy standardowymi sekstantami UK i USA jest sekstant C Plath z hitlerowską gapą na certyfikacie plus sekstant Japoński – oba (tu największa sprawa) ze znaną historią. Ciekawy jest sekstant szalupowy z pełną instrukcją określania szerokości geograficznej dla laika (gdy nie przeżył żaden z oficerów) czy kilka sekstantów ze sztucznym horyzontem używanych w lotnictwie dalekiego zasięgu.

Właściwie zakończyłem już chyba swoją morską karierę. Co raz trudniej o pracę w moim wieku. Mam nadzieję, że zachęcę młodych ludzi do studiowania klasycznych metod nawigacji.. Zachęcę do szerszej pasji .. do żeglarstwa